Лесни козуначени мъфини
Не съм качвала рецепта в блога почти година. Не съм спирала да готвя, просто ежедневието ми се промени и покрай...
Типове рецепти: Kоледни рецепти , Бебешка кухня , Вегетариански , Как да сготвя
Баклавата е може би най-популярният турски десерт, който обаче често се приготвя и в българските домове за празниците. Как да си направите домашна баклава и има ли тънкости при приготвянето й? Споделям с вас моя опит.
За втори път приготвям баклава за Нова година и този път се получи наистина великолепна – сладка, сочна, маслена. Има много рецепти за баклава, но аз избрах традиционна и по-лесна, защото такава приготвяше и моята баба, когато бях малка.
Десертът се реди много бързо. Лично аз ползвах турски кори, но може да купите и такива, които са на наша марка, предназначени за баклава и десерти, а не за баница. Хубаво е да разделяте корите, когато ги прехвърляте в тавата и всяка четвърта леко да намачквате, за да има баклавата обем. В повечето рецепти ореховата плънка се слага наведнъж, но аз избрах да я разпределя на два пъти и равномерно. Слагате всичкото масло, нищо, че може да ви се стори много като количество. Аз също се съмнявах, но корите го поеха и това се отрази после на печенето и сиропирането. Печете баклавата до златист цвят – колко време, зависи според фурната.
Важно е да внимавате при заливането. Вариант 1 – заливате топла баклава със студен сироп. Вариант 2 – заливате студена баклава с горещ сироп. Аз избрах вариант две и мисля, че е по-подходящ. Не забравяйте да сложите лимоновия сок или щипка лимонтозу, защото това предпазва баклавата от захаросване.
Колкото повече време престои баклавата, толкова по-сочна става. За повечето рецепти са нужни поне 24 часа, но за тази според мен и 12 са предостатъчни (мисля, че е заради маслото).
Да ви е сладко!
На дъното на голяма правоъгълна тава, което сте намазали предварително с масло или сте покрили с хартия за печене, нареждате 1/3 от корите за баклава.
След това поръсвате корите със сместа от орехи и канела, като внимавате да е равномерно разпределена. Покривате с още 1/3 от корите, отново поръсвате и завършвате с последната 1/3 от корите.
Нарязвате баклавата на парчета (по-красиво става, ако са ромбчета, но може и на квадрати) и заливате с разтопеното масло.
Печете в предварително загрята на 180 градуса фурна за около 25 минути или докато баклавата стане златиста. Оставяте да изстине.
След като баклавата е добре изстинала, приготвяте сиропа от захарта и водата. След като сместа кипне, прибавяте лимоновия сок, оставяте на умерен огън за 2 минути и сваляте от котлона.
Заливате баклавата със захарния сироп и по желание поръсвате със смлени орехи или шам фъстък. Оставяте баклавата да престои поне 12 часа, за да се сиропира.
(5 / 5)
1 човек(а) оцениха тази рецепта
Не съм качвала рецепта в блога почти година. Не съм спирала да готвя, просто ежедневието ми се промени и покрай...
За пореден път забравихме бананите в купата с плодовете и те презряха. Което означава, че са идеални за кулинарни експерименти...
Миналата Коледа приготвих и експериментирах с толкова много рецепти за сладки и бисквитки, че тази година реших да опитам с...
Много обичам брауни, затова споделям с вас лесна рецепта, на която попаднах случайно. Предупреждавам само, че сладкишът свършва бързо, защото...
Отдавна не бях качвала рецепта, но пък се завръщам с един много вкусен и лесен за приготвяне кекс с тиква...