Лесни козуначени мъфини
Не съм качвала рецепта в блога почти година. Не съм спирала да готвя, просто ежедневието ми се промени и покрай...
Типове рецепти: Kоледни рецепти , Бебешка кухня , Вегетариански , Как да сготвя
Колкото и да харесвам кексове, мъфини, брауни и други сладкиши, понякога организмът иска нещо по-леко и по-здравословно. Така се стигна до рецептата за домашна гранола и сервирането й за закуска вкъщи.
Когато хапвам или пия кафе навън, обичам да опитвам нови неща – ако нещо ми допадне, се старая да го пресъздам и в моята кухня, като разбира се прибавям и по нещо от мен си. Опитах йогурт с плодове и гранола абсолютно случайно една сутрин и за моя голяма изненада взе, че ми хареса. Защо изненада? Май не съм споделяла, но никак не обичам овесени ядки и сушени плодове, а в гранолата има по много и от двете.
Купих пакет мюсли (моето съдържа овесени ядки, семена, лешници), прибавих чиа, ленено семе, микс от семена (слънчогледово, тиквено, два вида сусам) и малко натрошени на едро орехи. Важно сухите съставки да бъдат запечени предварително на тиган, за да пуснат ароматите си, а и стават по-хрупкави. Да споделя също, че първия път нямах зехтин и се наложи да импровизирам с масло – пак се получи, но не е толкова здравословно. Ако нямате кленов сироп, ползвайте повече мед или друг вид сладък сироп. Що се отнася до сушените плодове, аз ползвах само червени боровинки, но вие може да сложите стафиди, кайсии, годжи бери.
Когато разпределяте сместа върху хартията за печене, постарайте се да направите максимално тънък пласт, за да се изпече хубаво. Не бързайте да прехвърляте гранолата в буркан преди наистина да е изстинала! Как да я консумирате? На дъното на чаша или буркан сложете малко сладко – малини, боровинки, ягоди, вишни… Отгоре прибавете цедено мляко или кисело мляко с висок процент масленост. Накрая сложете гранолата и разбъркайте.
Затворена в добре изолиран съд, гранолата издържа поне 3 седмици.
Каква е разликата между гранола и мюсли? Гранола идва от американската кухня и продуктите в нея трябва да преминат през термична обработка. Мюсли е по-скоро европейско „откритие“ и съставките се консумират сурови.
На тиган за 3-4 минути запечете всички сухи съставки, като преди това сте ги смесили.
В друг съд загрейте зехтина, меда и кленовия сироп.
Изсипете мокрите съставки при сухите, прибавете сушените плодове и разбъркайте. Разпределете получената смес в тава, покрита с хартия за печене.
Печете в предварително загрята на 150 градуса фурна за около 12 минути. Оставете да изстине напълно, натрошете и прехвърлете в буркан.
(0 / 5)
0 човек(а) оцениха тази рецепта
Не съм качвала рецепта в блога почти година. Не съм спирала да готвя, просто ежедневието ми се промени и покрай...
За пореден път забравихме бананите в купата с плодовете и те презряха. Което означава, че са идеални за кулинарни експерименти...
Миналата Коледа приготвих и експериментирах с толкова много рецепти за сладки и бисквитки, че тази година реших да опитам с...
Много обичам брауни, затова споделям с вас лесна рецепта, на която попаднах случайно. Предупреждавам само, че сладкишът свършва бързо, защото...
Отдавна не бях качвала рецепта, но пък се завръщам с един много вкусен и лесен за приготвяне кекс с тиква...